Katy Perry

Životopis Katy Perry

Katheryn Elizabeth Hudson (* 25. října 1984 Santa Barbara), známá pod uměleckým jménem Katy Perry, je americká zpěvačka, textařka a hudebnice. Jelikož by se Katy Hudson příliš podobalo jménu herečky Kate Hudson, zvolila si do svého uměleckého jména rodné příjmení své matky Perry. Narodila se v Kalifornii pastorskému páru, vyrůstala na gospelové hudbě a zpívala v kostele. Od církve také dostala svoji první modrou kytaru. Populární se stala díky svému prvnímu megahitu I Kissed A Girl. Jako jediné zpěvačce v historii popu se jí podařilo získat 5 hitů číslo jedna na jednom albu. To se zatím podařilo jen Michaelu Jacksonovi. Mimo svou kariéru se věnuje nadacím (Unicef).

Dětství

Narodila se 25. 10. 1984 do pastorské rodiny. Má starší sestru Angelu a mladšího bratra Davida. Se zpěvem začala v devíti letech, když její rodiče souhlasili, že ji zaplatí hodiny zpěvu. V té době začala také zpívat v kostele, což jí vydrželo až do sedmnácti let. Ve třinácti dostala Perry svou první kytaru a napsala své první písně. O dva roky později nastoupila na hudební akademii, kde studovala italskou operu. V roce 2001 vydala své první gospelové album s názvem Katy Hudson. Svou kariéru popové zpěvačky Katy Perry odstartovala v sedmnácti letech, kdy se jejím manažerem stal producent Glen Ballard, a odstěhovala se do Los Angeles. Kvůli podobnosti jména s herečkou Kate Hudson si začala říkat Katy Perry.

Osobní život

Katy chodila s frontmanem skupiny Gym Class Heroes Travie McCoyem, kterého potkala ve studiu v New Yorku. Rozešli se v prosinci 2008. Na jaře 2009 se poprvé potkala s Britem Russellem Brandem, když hrála vedlejší roli v jeho filmu Dostaň ho tam. Perry a Brand spolu začali chodit v září 2009, poté, co se opět potkali na MTV Video Music Awards, v prosinci téhož roku, se během dovolené v Indii zasnoubili. V červenci 2010 prohlásila v interview na YouTube, že Russell bude vynikající otec. Perry a Brand se vzali dne 23. října 2010 v Rádžasthánu v Indii. Manželství jim ale dlouho nevydrželo, Russel jí před koncertem v Sao Paulo napsal sms ,že se chce rozvést a tak se stalo 7. února 2012 .Zpěvačka chodila i se známým hudebníkem Johnem Mayerem. S tím nazpívala i píseň ‚Who You love‘. Na začátku roku 2014 se s ním ale rozešla (údajně kvůli nabitému rozvrhu). Na začátku března 2016 Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně přiznali, že jsou partneři.

Katy Hudson a počátky kariéry

V roce 2004 začala Katy pracovat pro nahrávací produkci týmu The Matrix, přičemž stále spolupracovala s Glenem Ballardem, který ji později přivedl do nahrávací společnosti Colombia Records. Tam během dvou let napsala a nahrála písně pro své debutové album, které však společnost odmítla vydat. Pořád jí říkali jaká by měla být, komu se má podobat (např. Avril Lavigne nebo Ashlee Simpson). Nechápali její vizi,oblékání ani osobnost. Nechtěli ji pustit. Zaměstnankyně společnosti, Angelica Cob-Baehler proto ukradla její spisy a dema a přinesla je do jiné nahrávací společnosti, Capitol Records. Tam se jim Katy velmi zalíbila. Nahrála zde videoklip k písničce s názvem Ur So Gay, čímž se dostala do podvědomí veřejnosti (tento song Madonna označila jako jednu z jejích nejoblíbenějších písniček té doby). O rok později, 28. dubna 2008, vydává u Capitolu svůj první singl „I Kissed a Girl“, ze kterého se okamžitě stává hit. Dokonce obsadil první příčku v žebříčku Billboard Hot 100. Obrovský úspěch sklidilo také album One of the Boys, vydané o dva měsíce později. V roce 2009 odstartovala své první turné s názvem Hello Katy Tour.

One of the Boys (2008)

O rok později, 28. dubna 2008, vydává u Capitolu svůj první singl „I Kissed a Girl“, ze kterého se okamžitě stává hit. Dokonce obsadil první příčku v žebříčku Billboard Hot 100 kde se udržel po sedm týdnů. Obrovský úspěch sklidilo také album One of the Boys, vydané o dva měsíce později. V roce 2009 odstartovala své první turné s názvem Hello Katy Tour.

Teenage Dream (2010)

V roce 2010 vydává úvodní písničku „California Gurls“ ke svému novému albu Teenage Dream, která obsazuje první místo v žebříčku Billboard Hot 100. Postupně vydává i další písničky z tohoto alba, přičemž čtyři z nich se také umístily na prvním místě žebříčku. Tím se Katy Perry stala první ženou, které se podařilo mít pět písní z jednoho alba na prvním místě hitparády. To se dosud podařilo jen Michaelu Jacksonovi. V roce 2010 si vzala amerického komika Russela Branda. Vztah jim však vydržel jen do roku 2012. Po vydání alba Perry vyráží na své druhé turné s názvem The California Dreams Tour. V roce 2011 propůjčila svůj hlas Šmoulince ve filmu Šmoulové ( v roce 2013 ve Šmoulové 2) a v červenci 2012 byl uveden do kin její autobiografický snímek Katy Perry: Part Of Me.

Prism (2013)

V roce 2013 začíná Katy Perry pracovat na svém dalším albu jménem Prism. Úvodní písnička tohoto alba, „Roar“, opět dosahuje číslo jedna v žebříčku hitparády, stejně jako další písnička „Dark Horse“ a následně celé album. O rok později, v květnu 2014, Perry vyráží na své třetí turné, The Prismatic World Tour, které trvá až do října roku 2015.Turné mělo celkem 151 koncertů a Katy dokonce byla i v Praze. Turné vydělalo 204.3 milionů dolarů. V únoru také vystoupila o poločasové přestávce na americkém Super Bowlu. Její vystoupení se stalo nesledovanějším vystoupením na Super Bowlu vůbec. V témže roce se stala tváří vánoční kolekce značky H&M. Pro tuto reklamní kampaň nazpívala vánoční písničku „Every Day Is A Holiday“.

Životopis – použité zdroje:

Přispěvatelé Wikipedie, Katy Perry [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2016, Datum poslední revize 10. 11. 2016, 20:58 UTC, [citováno 12. 12. 2016] <Wikipedia.cz>

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *