Jan Přeučil

Jan Přeučil (* 17. února 1937 Pardubice) je český filmový a divadelní herec a vysokoškolský pedagog specializující se zejména na výuku rétoriky.

Životopis Jana Přeučila

Jeho otec nakladatel a politik František Přeučil byl jedním z obžalovaných v procesu s Miladou Horákovou, ve kterém byl odsouzen k doživotnímu žaláři a strávil nakonec deset let v žaláři na Mírově a lágru Leopoldov. Vlivem této skutečnosti proto nemohl jít studovat na vysněné herectví (i přes výslovné doporučení od Karla Högera) a musel tak nastoupit do učňovského oboru dřevomodelář při ČKD Stalingrad, kde již od počátku zakusil intenzivní snahu režimu o jeho politickou převýchovu.

Teprve později mu bylo umožněno studovat večerní gymnázium pro pracující a následně na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, kterou absolvoval v roce 1960. V ročníku s ním studovaly např. Jana Hlaváčová a Milena Dvorská. Ztvárnil stovky rolí v divadle, filmu, televizi, rozhlasu a dabingu.

Stálé divadelní angažmá měl v Divadle Na zábradlí od roku 1960 do roku 1993, kdy v letech 1982 – 1987 působil mj. také jako šéf činohry. Zde byl okolnostmi přinucen vstoupit do KSČ, což doposud pokládá za svou největší životní chybu. Od roku 1993 vystupoval také v muzikálech Hudebního divadla v Karlíně. Od roku 1960 ztvárnil přes 400 rolí v rozhlase, kde nalezlo široké využití jeho rétorické umění.

Od roku 1963 je pedagogicky činný na pražské DAMU, kde nyní působí jako docent. Vyučuje rovněž na škole Akademickém umění v Banské Bystrici na Slovensku.

Rodinné vztahy

Byl manželem herečky Štěpánky Haničincové, po její smrti se oženil s herečkou Evou Hruškovou (* 1952), se kterou připravuje rovněž pořady pro děti.

Zajímavosti

Od dob svého působení se mu přezdívalo „Džony Sprej“ pro velké množství hygienických předmětů a voňavek, které měl na svém líčícím stolku v šatně.

Patří mezi osobnosti, které si potrpí na správnou mluvu, způsoby a rétorické schopnosti. Rétoriky navíc vyučuje v seminářích, kterým přezdívá „rétorické laboratoře“.

Kontroverze

Na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti je uveřejněn jako agent StB, a to pod krycím jménem Klaun, evidenční číslo 744 386.

Divadelní role, výběr

  • 1955 Hedda Zinnerová: Ďábelský kruh, Holandský tlumočník, Tylovo divadlo, režie Alfréd Radok
  • 1957 Karel Čapek: Bílá nemoc, Pobočník, Národní divadlo, režie František Salzer
  • 1958 William Shakespeare: Král Lear, Setník ve službách Edmundových, Národní divadlo, režie František Salzer
  • 1958 N. V. Gogol: Revizor, Miška, Tylovo divadlo, režie Jaromír Pleskot
  • 1958 J. K. Tyl: Strakonický dudák, Franěk, Národní divadlo, režie Otomar Krejča
  • 1959 William Shakespeare: Hamlet, Francisco, Národní divadlo, režie Jaromír Pleskot
  • 1961 František Pavlíček: Zápas s andělem, Šopén, Tylovo divadlo, režie Jaromír Pleskot

Použité zdroje:

Přispěvatelé Wikipedie, Jan Přeučil [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2017, Datum poslední revize 14. 03. 2017, 19:11 UTC, [citováno 24. 03. 2017] <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Jan_P%C5%99eu%C4%8Dil>

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *