Jan Přeučil

Jan Přeučil (* 17. února 1937 Pardubice) je český filmový a divadelní herec a vysokoškolský pedagog specializující se zejména na výuku rétoriky.

Životopis Jana Přeučila

Jeho otec nakladatel a politik František Přeučil byl jedním z obžalovaných v procesu s Miladou Horákovou, ve kterém byl odsouzen k doživotnímu žaláři a strávil nakonec deset let v žaláři na Mírově a lágru Leopoldov. Vlivem této skutečnosti proto nemohl jít studovat na vysněné herectví (i přes výslovné doporučení od Karla Högera) a musel tak nastoupit do učňovského oboru dřevomodelář při ČKD Stalingrad, kde již od počátku zakusil intenzivní snahu režimu o jeho politickou převýchovu.

Teprve později mu bylo umožněno studovat večerní gymnázium pro pracující a následně na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, kterou absolvoval v roce 1960. V ročníku s ním studovaly např. Jana Hlaváčová a Milena Dvorská. Ztvárnil stovky rolí v divadle, filmu, televizi, rozhlasu a dabingu.

Stálé divadelní angažmá měl v Divadle Na zábradlí od roku 1960 do roku 1993, kdy v letech 1982 – 1987 působil mj. také jako šéf činohry. Zde byl okolnostmi přinucen vstoupit do KSČ, což doposud pokládá za svou největší životní chybu. Od roku 1993 vystupoval také v muzikálech Hudebního divadla v Karlíně. Od roku 1960 ztvárnil přes 400 rolí v rozhlase, kde nalezlo široké využití jeho rétorické umění.

Od roku 1963 je pedagogicky činný na pražské DAMU, kde nyní působí jako docent. Vyučuje rovněž na škole Akademickém umění v Banské Bystrici na Slovensku.

Rodinné vztahy

Byl manželem herečky Štěpánky Haničincové, po její smrti se oženil s herečkou Evou Hruškovou (* 1952), se kterou připravuje rovněž pořady pro děti.

Zajímavosti

Od dob svého působení se mu přezdívalo „Džony Sprej“ pro velké množství hygienických předmětů a voňavek, které měl na svém líčícím stolku v šatně.

Patří mezi osobnosti, které si potrpí na správnou mluvu, způsoby a rétorické schopnosti. Rétoriky navíc vyučuje v seminářích, kterým přezdívá „rétorické laboratoře“.

Kontroverze

Na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti je uveřejněn jako agent StB, a to pod krycím jménem Klaun, evidenční číslo 744 386.

Divadelní role, výběr

  • 1955 Hedda Zinnerová: Ďábelský kruh, Holandský tlumočník, Tylovo divadlo, režie Alfréd Radok
  • 1957 Karel Čapek: Bílá nemoc, Pobočník, Národní divadlo, režie František Salzer
  • 1958 William Shakespeare: Král Lear, Setník ve službách Edmundových, Národní divadlo, režie František Salzer
  • 1958 N. V. Gogol: Revizor, Miška, Tylovo divadlo, režie Jaromír Pleskot
  • 1958 J. K. Tyl: Strakonický dudák, Franěk, Národní divadlo, režie Otomar Krejča
  • 1959 William Shakespeare: Hamlet, Francisco, Národní divadlo, režie Jaromír Pleskot
  • 1961 František Pavlíček: Zápas s andělem, Šopén, Tylovo divadlo, režie Jaromír Pleskot

Použité zdroje:

Přispěvatelé Wikipedie, Jan Přeučil [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2017, Datum poslední revize 14. 03. 2017, 19:11 UTC, [citováno 24. 03. 2017] <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Jan_P%C5%99eu%C4%8Dil>

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Unported

1 komentář


  1. Nedávno jsem na ČR2 vyslechl pořad s panem Janem Přeučila a touto cestou mu skládám poklonu. Je první, kdo využívá bohatosti našeho jazyka, ani jednou nepoužil výrazového parazita jakým je slovo VĚC, za které svoji výrazovou chudobu schovávají reportéři, herci, politici. Dovedu si jej představit jak v dialogu je schopen se zeptat : “ Jakou věc máte na mysli?“ Nemyslíte náhodou např. vztah? Věc je cihla. A uvést do rozpaků dospělého i studenta. Čímž by přispěl k obrození výrazové bohatosti budoucích veřejných činitelů.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *