Jaromír Jágr

Jaromír Jágr (* 15. února 1972 Kladno) je český hokejový útočník hrající za klub Florida Panthers v zámořské NHL. Dříve působil v amerických klubech Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins a New Jersey Devils, několik let hrál také za ruský tým Avangard Omsk v KHL. V Česku je spjatý s kladenským klubem, jehož je od roku 2011 většinovým majitelem. S českou reprezentací vyhrál olympijský hokejový turnaj i mistrovství světa. Je obrovskou osobností v oblasti sportu a řadí se mezi nejlepší hokejové hráče všech dob.

V NHL získal dvakrát Stanley Cup, pětkrát byl vítězem kanadského bodování a stal se historicky nejlepším Evropanem hrajícím v této soutěži. V různých statistických žebříčcích této kanadsko-americké ligy se pohybuje na předních místech, přičemž mezi všemi aktivními hokejisty je co do počtu gólů, asistencí i kanadských bodů nejlepší. Je držitelem i dalších rekordů NHL – stal se například nejstarším hráčem, který vstřelil hattrick.

V roce 2005 se Jágr spolu s Jiřím Šlégrem stal členem prestižního Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa.

Životopis Jaromíra Jágra – Kariéra

Pittsburgh Penguins (1990-2001)

Jaromír Jágr byl draftován týmem Pittsburgh Penguins jako celkově pátá volba 1. kola draftu v roce 1990. Jágrův otec byl původně proti, aby jeho syn hrál v 18 letech v zámoří, a to mimo jiné byl jeden z hlavních důvodů, proč byl draftován až jako číslo pět. Krom Pittsburghu, v osobě nového trenéra týmu Boba Johnsona, o něj měl velký zájem i skaut týmu Philadelphia Flyers Inge Hammarström. Philadephia měla právo volby jako čtvrtá (před Pittsburghem), ale místo Jágra tým vyvolal jméno Mike Ricci, který byl před draftem experty pasován jako číslo jedna. Hammarströmovi se totiž nepodařilo přehlasovat své americké kolegy (brali straku v hrsti). V roce 1991 a 1992 s „Tučňáky“ vyhrál Stanley Cup a stal se nejmladším hráčem v historii NHL (19 let), který vstřelil branku ve finálovém utkání Stanley Cupu.

V sezóně 1994/1995 vyhrál Jaromír Art Ross Trophy, která se uděluje nejlepšímu hráči kanadského bodování. V boji o ní remizoval s Ericem Lindrosem, a tak o výhře musel rozhodnout počet nastřílených branek. Ty rozhodly ve prospěch Jágra (Jágr – 32; Lindros – 29). Další rok Jágr vytvořil nový rekord počtu získaných kanadských bodů evropským hráčem – 149 a jeho 62 gólů a 87 asistencí se stalo dosavadním maximem jeho kariéry. Od sezóny 1997/1998 do sezóny 2000/2001 se Jágrovi podařilo získat 4 Art Ross Trophy v řadě. V roce 1999 obdržel Jaromír Jágr Hart Memorial Trophy, udělovanou novináři a funkcionáři NHL nejužitečnějšímu hráči soutěže, a Lester B. Pearson Award, která se také uděluje nejužitečnějšímu hráči, ale je volena hráči samotnými. V roce 1998 dovedl Jaromír Jágr českou hokejovou reprezentaci na olympijských hrách v Naganu až k vytouženému zlatu.

V sezóně 2000/2001 se Jaromír Jágr nemohl najít a nedařilo se mu. Zároveň musel čelit kritice svého vztahu s trenérem Ivanem Hlinkou.

Washington Capitals (2001-2004)

Do Washingtonu byl vyměněn 11. července 2001 s Františkem Kučerou za Krise Beeche, Michala Sivka a Rosse Lupaschuka. Velká očekávání, která do něj Washington vkládal, však Jágr nenaplnil, a v lednu 2004 byl nakonec vyměněn do klubu New York Rangers.

New York Rangers (2004-2008)

Během stávky v NHL v sezoně 2004/2005 hrál Jágr nejprve českou nejvyšší soutěž za HC Kladno a poté ruskou superligu za Avangard Omsk.

V sezoně 2005/2006, konkrétně 2. března 2006, se Jaromír Jágr stal nejlepším Evropanem v NHL, když v historické tabulce kanadského bodovaní dostihl Jari Kurriho. K výhře 6 : 1 nad Philadelphií přispěl dvěma góly a jednou přihrávkou a tím zaokrouhlil svoji celkovou bilanci v NHL na 1400 bodů. V listopadu téhož roku ho vynesly další dva body za gól a asistenci do sítě Pittsburghu v historickém pořadí produktivity na 12. místo před Slováka Stana Mikitu. Jágr měl na kontě 1468 bodů a není tak už před ním žádný hokejista s evropskými kořeny.

Avangard Omsk (2008-2011)

4. července 2008 Jaromír Jágr podepsal s vedením ruského týmu Avangard Omsk dvouletou smlouvu. Přešel tak do Kontinentální hokejové ligy.

Po dvouletém působení v ruském klubu se i přes spekulace o návratu do NHL rozhodl prodloužit kontrakt i o sezonu 2010/2011.

Philadelphia Flyers (2011-2012)

1. července 2011 podepsal Jágr jako volný hráč smlouvu s Philadelphií a po třech letech se vrátil do NHL. Ve 39 letech byl jedním z pěti nejstarších aktivních hráčů v NHL. V sezoně odehrál 73 utkání, v nichž si připsal 54 kanadských bodů.

Dallas Stars (2012-2013)

Dne 4. července 2012 podepsal Jaromír Jágr, v té době již volný hráč, roční smlouvu s Dallas Stars za 4,55 milionů dollarů. V premiéře za Dallas si připsal 4 kanadské body (2+2). V dresu texaského klubu odehrál v základní části 34 utkání, v nichž vstřelil 14 branek a připsal si 12 asistencí.

Boston Bruins (2013)

Dne 2. dubna 2013 byl vyměněn do Boston Bruins za duo mladíků Lane MacDermid a Cody Payne spolu s dvěma volbami v draftu 2013. Jágr se tak po několika měsících v Dallasu vrátil do východní konference. V novém působišti se setkal mimo jiné i s krajanem Davidem Krejčím a se slovenským obráncem Zdenem Chárou, který je kapitánem mužstva. S mužstvem došel až do finále Stanley Cupu, kde tým nestačil na Chicago Blackhawks, se kterým prohrál 2:4 na zápasy. Po konci sezony už mu vedení Bruins nenabídlo prodloužení smlouvy a Jágr si musel hledat nové angažmá.

New Jersey Devils (2013-2015)

Dne 23. července 2013 podepsal Jágr roční smlouvu s týmem New Jersey Devils, kde se setkal s dalšími třemi českými hokejisty – Patrikem Eliášem, Markem Židlickým a Rostislavem Oleszem. V klubu zůstal i v následující sezóně 2014/2015.

Florida Panthers (od 2015)

Dne 26. února 2015 byl Jágr vyměněn z New Jersey do týmu Florida Panthers za volbu ve 2. kole draftu 2015 a podmíněnou volbu ve 3. kole draftu 2016. Kromě Floridy projevilo zájem o kladenského rodáka ještě šest jiných týmů. Generální manažer Panthers Dale Tallon se k přestupu vyjádřil následovně: „Jsme ti, co nakupují. Chceme vítězit a získávat trofeje. Dáváme dohromady jednotlivé kousky skládačky, jdeme krok po kroku. Doufáme, že Jaromír dovede náš tým do země zaslíbené“, následně ještě dodal: „Já bych ho chtěl vidět hrát za náš klub ještě rok nebo i dva. Jeho fyzička je nadále perfektní.“ Sám Jágr se k přestupu vyjádřil jasně: „Nemám problém s tím, že je to Florida. Každý zápas je kritický, hraje se o play-off. Ale i tohle patří k naší práci, beru to zase jako další výzvu.“ Na Floridě dohrál zbytek sezóny, po boku mladých útočníků Huberdeaua a Barkova začal sbírat body a pomohl týmu přiblížit se k pozicím pro postup do play off, kam se ovšem Panthers nedostali. Hned po skončení základní části se s týmem dohodl na nové roční smlouvě.

Dařilo se mu i v následujícím ročníku, v něm byl s 27 góly a 39 asistencemi nejproduktivnějším hráčem Floridy a zároveň nejlepším českým hokejistou sezóny. I díky jeho příspěvku se Florida probojovala do play off (teprve podruhé od roku 2000), kde narazila na New York Islanders. V něm však nenavázal na výkony předchozích týdnů a zaznamenal pouze dvě asistence. Ani týmu se příliš nedařilo a Panthers nakonec podlehli Islanders v prvním kole 2:4 na zápasy. O necelé dva týdny později oznámil nový, opět roční kontrakt s Floridou. V červnu 2016 byl za svoji oddanost hokeji oceněn Bill Masterton Memorial Trophy, což byla jeho první individuální cena v NHL od roku 2006.

Reprezentační kariéra

První neoficiální reprezentační zápas odehrál Jaromír Jágr 11. září 1989 proti Calgary Flames.

Jeho reprezentační kariéra začala 2. listopadu 1989 v Praze v přátelském utkání proti SSSR (1:2). Hráč jako junior získal stříbro na Mistrovství Evropy do 18 let 1989 v SSSR a bronz na juniorském světovém šampionátu 1990 ve Finsku. Na velké mezinárodní akci se v mužské kategorii Jágr poprvé objevil při Mistrovství světa ve Švýcarsku 1990, kde zaujal v útoku s dalšími mladíky – Robertem Reichelem a Robertem Holíkem. Československý výběr zde vybojoval bronzové medaile. Za Československo se představil ještě při Kanadském poháru 1991, kde však národní tým obsadil poslední šesté místo.

Za samostatnou českou reprezentaci poprvé hrál na Mistrovství světa v Itálii 1994, kdy po vyřazení z play off NHL přiletěl se spoluhráčem z Pittsburghu Martinem Strakou. Mužstvu však příliš nepomohli od vyřazení ve čtvrtfinále s Kanadou, po kterém celek obsadil nelichotivé sedmé místo. O dva roky později byl Jágr i u neúspěchu na Světovém poháru 1996.

V roce 1998 přicestoval na Olympijské hry do japonského Nagana, kde poprvé v historii díky přerušení NHL hrály nejlepší výběry jednotlivých zemí a Česká republika zde slavila historicky poprvé zlatou medaili. Na Olympijských hrách v americkém Salt Lake City v roce 2002 bylo mužstvo vyřazeno ve čtvrtfinále Ruskem. Stejný soupeř opět ve čtvrtfinále vyřadil český výběr i na Mistrovství světa ve Švédsku 2002, kde se Jágr rovněž představil díky neúčasti jeho Washingtonu v play off NHL.

Počtvrté v kariéře si Jágr zahrál na mistrovství světa v roce 2004, které se konalo v Česku. I tentokrát byl tým vyřazen ve čtvrtfinále po samostatných nájezdech s USA. Trofej pro mistry světa tedy získal až o rok později při šampionátu ve Vídni, kde díky výluce v NHL nastoupily velmi silně složené týmy. Mezitím hrál i na Světovém poháru 2004, kde byl český tým vyřazen v semifinále. Po Olympijských hrách v Turíně 2006, kde český výběr získal bronz, Jágr prohlásil, že za reprezentaci bude hrát až po ukončení kariéry v NHL.

Nejproduktivnější evropský hráč v dějinách NHL tuto ligu opustil v roce 2008 a od té doby nechyběl na žádné velké akci – zúčastnil se MS 2009 ve Švýcarsku, OH 2010 ve Vancouveru, zlatého MS 2010 v Německu i MS 2011 na Slovensku. Dne 28. října 2010 převzal z rukou prezidenta republiky medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu. Stal se tak čtvrtým hokejistou v historii, jemuž se dostalo této pocty. Před Jágrem byli v minulosti oceněni Augustin Bubník, Ivan Hlinka a Dominik Hašek. Ačkoliv hrál v reprezentaci od roku 1989, svůj první hattrick zaznamenal až v roce 2011 na Mistrovství světa na Slovensku ve čtvrtfinálovém zápase proti USA, které český tým vyhrál 4:0. Na MS 2011 byl také vyhlášen nejlepším útočníkem podle direktoriátu turnaje a členem All-star teamu sestavovaného sportovními novináři. Po prohraném duelu o bronz na MS 2014 v Minsku oznámil ve 42 letech svůj konec v reprezentačním týmu, leč toto rozhodnutí ještě před domácím MS 2015, konaném v Praze a v Ostravě, přehodnotil. Na tomto šampionátu si Jágr připsal 9 bodů za 6 gólů a 3 asistence a stal se tak po Jakubu Voráčkovi druhým nejproduktivnějším hráčem českého výběru. Po šampionátu byl zvolen Nejužitečnějším hráčem (MVP) a také do All-star Teamu turnaje a následně oznámil ukončení reprezentační kariéry.

Trenéři národního týmu mu nabízeli možnost účasti na Mistrovství světa 2016, Jágr se ale po vypadnutí Floridy v prvním kole play off omluvil s odkazem na náročnou sezónu a celkovou únavu. Podobnou možnost měl i pro Světový pohár, ale i v tomto případě se na konci května 2016 rozhodl negativně.

Osobní život

Svůj výcvik v hokeji začal Jágr pilovat již v dětství v Nezdicích u Přeštic. Ráno brzy vstával a chodil se svým otcem trénovat hokej na lední plochu. Jako Kladeňák chodil na Střední průmyslovou školu stavební, kterou kvůli tréninkům nedostudoval. V roce 2002 si doplnil vzdělání získáním maturity na Soukromém středním učilišti hotelového provozu.

Jágr je pravoslavným křesťanem, pravidelně se modlí, čte Bibli a účastní se liturgie. Již v roce 1999 v rozhovoru pro slovenský deník SME přiznal: „Jsem věřící, stoprocentně věřící.“ O dva roky později ho pokřtil pražský pravoslavný arcibiskup. „Jednu dobu jsem vycítil, že to potřebuju, řekla mi to intuice. A taky jsem potkal lidi, které jsem asi potkat měl, a tak jsem skončil u pravoslaví. Už neřeším, jestli to tak mělo být, nebo ne.“ řekl Jaromír Jágr v roce 2004 pro Idnes.cz

Během svého působení ve Washingtonu na téma víry odpověděl: „Víte, co je na víře to nejkrásnější? To, že víru nemůžeš očurat, protože ti nikdo nezaručí, jak to opravdu je. Kdyby lidem někdo řekl, když budete hodní, tak se najisto dostanete někam, kde je to strašně skvělý a dal jim jasný důkaz, tak ty lidi, jak jsou vyčuraní, by se chovali hezky jen proto, aby se měli někde ještě líp. A nebyla by v tom pravdivá touha dělat dobrý věci. Ale právě tím, že nevíš a stejně se snažíš být dobrý, v tom je ta cena. Nejistota, to je na té víře vlastně to nejzajímavější. Díky ní se někam dál dostanou jen ty opravdu dobrý duše.

V rozhovoru pro deník Sport v září roku 2010 na dotaz, v čem ho pobyt v Rusku nejvíce změnil, řekl: „Asi nejvíc v postoji k církvi a víře. Vždycky jsem byl silně věřící, ale u nás v Česku, když někdo řekl, že věří, tak si druzí klepali na čelo… Tady se za to nestydím, to je největší změna. A cítím, že tohle jsem já. Obava z toho, že se mi někdo bude smát, ve mně už není. Ztratil jsem ostych říkat názory na tyto věci. Tady v Rusku se za to nikdo nestydí. Je to spíš naopak – když je někdo nevěřící, tak se ostatní diví.

Je svobodný a bezdětný.

Úspěchy

Mezi Jágrovy největší úspěchy patří zlato z olympiády v Naganu 1998, zisk dvou Stanley Cupů, zlata z Mistrovství světa 2005 a 2010, Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, kterou získal pětkrát, a Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče za ročník 1998-99.

V roce 2005 byl v anketě českého Klubu sportovních novinářů zvolen Sportovcem roku a zároveň se tento rok spolu s Jiřím Šlégrem stal členem prestižního Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové turnaje (Stanley Cup, Olympijské hry a Mistrovství světa). Dne 22. ledna 2006 se stal vítězem ankety nejlepší sportovec světa na portálu Seznam. Měl tu čest být vlajkonošem na ZOH ve Vancouveru.

Jaromír Jágr je nejvýše postaveným hráčem kanadského bodování NHL, který získal titul z mistrovství světa, olympijské zlato i Stanley Cup. Wayne Gretzky, Mark Messier i Gordie Howe nikdy nevyhráli olympijské hry či titul MS. Z první desítky hokejistů historického bodování NHL je dalším hráčem, který dosáhl Triple Gold Clubu (zisk Stanley Cupu, titulu mistra světa a olympijského zlata) až devátý Joe Sakic.

Individuální

  • Art Ross Trophy (vítěz kanadského bodování) – 1995, 1998, 1999, 2000, 2001
  • Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč ligy) – 1999
  • Lester B. Pearson Award (nejužitečnější hráč ligy dle hlasování hráčů) – 1999, 2000, 2006
  • Bill Masterton Memorial Trophy (za oddanost hokeji) – 2016
  • Zlatá hokejka (nejlepší český hokejista) – 1995, 1996, 1999, 2000, 2002, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2014, 2016
  • Člen prvního NHL All-Star Teamu – 1995, 1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2006, 2016
  • Člen druhého NHL All-Star Teamu – 1997
  • Člen NHL All-Rookie Teamu – 1991
  • Člen All-Star Teamu na MS 20 1990
  • Člen All-Star Teamu na mistrovství světa 2004, 2005, 2011 a 2015
  • Nejužitečnější hráč Mistrovství světa v ledním hokeji 2015
  • držitel medaile Za zásluhy o stát – 2010
  • člen Síně slávy českého hokeje

Zdroje životopisu:

Přispěvatelé Wikipedie, Jaromír Jágr [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2016, Datum poslední revize 6. 12. 2016, 17:32 UTC, [citováno 19. 12. 2016] <Wikipedia.cz>

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *