Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček (narozen 13. ledna 1979) je český novinář, ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky a tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Životopis Jiřího Ovčáčka

Studoval Arcibiskupské gymnázium v Praze, následně přešel na soukromé Ekologické gymnázium, kde odmaturoval. Nedokončil studia andragogiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a začal se věnovat žurnalistice. Byl redaktorem a parlamentním zpravodajem Haló novin, později redaktorem Blesku. Autor vystupující pod pseudonymem GhostBuster v únoru 2015 na serveru Echo24 uvedl, že Ovčáček za dobu působení v komunistických Haló novinách napsal za dva roky (2002-2004) 443 článků, které dle autora svědčí o Ovčáčkově fascinaci komunismem.

Vládní a stranické PR

Za éry sociálně demokratických vlád se přesunul na tiskový odbor Úřadu vlády. V letech 2005 až 2006, kdy byl premiérem Jiří Paroubek, byl Ovčáček zástupcem ředitelky tohoto útvaru. Později, v letech 2006 až 2007 působil jako vedoucí oddělení PR a marketingu ČSSD, byl zjednodušeně uváděn i jako tiskový mluvčí tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Paroubek ho ale z postu v administrativě ČSSD v roce 2007 odvolal za rozporných okolností, podle svých slov kvůli ztrátě důvěry.

Následně se stal reportérem deníku Právo, kde se věnoval politickému zpravodajství se zaměřením na sociální demokracii a po zvolení Miloše Zemana prezidentem byl hradním zpravodajem.

Ve své knize Plnou parou v politice Paroubek Ovčáčka obvinil, že na něj donášel do bulvárních médií. V té době vyšel na světlo Paroubkův vztah s budoucí manželkou Petrou Kováčovou a politik se rozvedl s první manželkou Zuzanou. Ovčáček Paroubka žaloval a požadoval po něm za tato „nactiutrhačská“ vyjádření omluvu. Komentátoři na druhou stranu poukazovali na problematickou Ovčáčkovu novinářskou nestrannost či přímo jeho údajnou zaujatost přesahující až k projevům osobní msty. Patrik Eichler z Deníku Referendum mu v době prezidentské volby vytýkal i neobjektivitu v neprospěch Jiřího Dienstbiera ml. jako kandidáta ČSSD a ve prospěch SPOZ.

Mluvčí prezidenta

Od začátku prosince 2013 byl Ovčáček jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana. Na tomto postu nahradil Hanu Burianovou, která zprvu zůstala v pozici ředitelky tiskového odboru prezidentské kanceláře. V květnu 2014 ji Ovčáček nahradil i v této funkci.

V roce 2015 se stal jednou z ústředních postav kauzy „Hitler je gentleman“. Jeho cílem v ní bylo po boku prezidenta Miloše Zemana dokázat morální pochybení a zároveň zpochybnit vážnost jednoho z předních československých novinářů, Ferdinanda Peroutky. V rozhovoru s Martinem Veselovským 2. 11. 2016 uvedl, že článek Ferdinanda Peroutky ve volných chvílích stále hledá.

Zdroje použité při tvorbě životopisu Jiřího Ovčáčka:

Přispěvatelé Wikipedie, Jiří Ovčáček [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2016, Datum poslední revize 14. 11. 2016, 23:10 UTC, [citováno 19. 12. 2016] <Wikipedia.cz>

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *